Çocuklarda bilgisayar kullanımını azaltmanın yolları

Günümüzde çocukların bilgisayar başında geçirdikleri zaman artmış bulunmaktadır. Bu durum ebeveynler için korkutucu olmakla birlikte, nasıl tepki verecekleri konusunda da zorluk çekilmektedir. Bu konuda yapılacak şeylerden bir kaçını şöyle sıralayabiliriz:

* Tamamen ortadan kaldırmak yerine, kullanımı sınırlandırmak en doğrusudur.

* Sınır koyarken, ne kadar ne zamanlar izleneceği konusunda sakince konuşarak gün-saat planı yapmak ve bu konuda anlaşmak gerekir (öğüt verici değil, anlamaya çalışan biri olarak)

* Konulan bu sınırlara uyduğunda övmek, ödüllendirmek etkili olacaktır.

* Bilgisayar herkesin ortak kullanım alanında olabilir.

* Onunla bilgisayar oyununa arada katılıp birlikte de oynanabilir.

* Ona örnek olmak adına sizin de kullanımınızı azaltmanız, farklı aktivitelerle ilgilenmeniz onun da dikkatini çekebilir.

* Bilgisayar kullanımını azalttığınızda onun yerine vaktini doldurabileceği başka alternatifler, etkinlikler sunulabilir (spor, sanatsal aktivite, grup aktiviteleri…gibi).

* Arkadaş ilişkilerini desteklemeniz, onlarla geçirebileceği vakitler yaratmanız da etkili olacaktır.

* Birlikte nitelikli vakit geçirmek, onunla oynamak hiç şüphesiz hem onun sizinle vakit geçirme ihtiyacını karşılayacak hem de onu bilgisayardan uzak tutacaktır.

* Bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmesinin altında bir çok neden yatabilir (çekingenlik, özgüven eksikliği, okul başarısızlığı, aile içi iletişimsizlik, sorunlar, problemlerden kaçış…). Bu nedenlerin tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması çözümü daha kalıcı hale getirecektir.

* Bütün bunlar işe yaramıyorsa bir uzmandan destek almak gerekebilir.
Uzm. Psk. Sibel AKGÜN